Ako sa naučiť pozitívne myslieť

Hodnotenie článku

Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte, máte skvelú náladu, ste pozitívne naladený, no niekto vám túto pozitívnu náladu zničí? Všetka vaša energia idem bokom, vám sa prestáva dariť a chcete mať skvelú náladu, no niekedy to fakt nejde. Naučiť sa pozitívne myslieť chce troška tréningu, no nie je to vôbec ťažký tréning. V  nasledujúcom článku si môžete prečítať, že z pozitivizmom sa žije ľahšie 🙂

Častokrát nám nevyjde všetko tak, ako by sme chceli a vtedy by sme najradšej nasadili ružové okuliare,ktoré by skutočnosť, že sa nám niečo nepodarilo, zakryli. No nasadiť si ružové okuliare nie je riešením. Známa veta mysli pozitívne sa ľahko vyslovuje, ale ťažko koná. Niekedy myslieť pozitívne nie je až taký veľký problém. Závisí to od situácie. Aby sme skutočne mysleli pozitívne aj v ťažkej situácii, chce to, ako som už spomínala určitý tréning.

ako sa naučiť myslieť pozitívne

Ak sa chcete naučiť pozitívne myslieť, mali by ste mať na pamäti, že ak vám niekto náladu pokazí a zároveň prídete o pozitívnu náladu, je to aj vaša chyba, chyba vášho myslenia. Niekedy sa nedokážete späť „prepnúť“ na pozitívne myslenie napríklad po zle vykonanej skúške či písomke, či nevydareného obeda. Prečo by ste sa mali trápiť a robiť si ťažkú hlavu, ak sa vám nevydaril obed s novým receptom? Možnože dobrý obed to je, no nie každému jeho chuť chutí. Alebo vezmime si napríklad písomku, ktorá sa vám nevydarila. Možno ste často mysleli na to, že písomku nezvládnete, nenapíšete ju dobre a vo vašej hlave, respektíve vo vašom mozgu sa všetko zafixováva. Či sú to negatívne alebo pozitívne myšlienky.Preto najskôr „prepnite“ svoj mozog a doslova ho donúťte myslieť pozitívne.

 

S pozitívnym myslením by ste mali začať hneď z rána.Budete to mať o čosi ľahšie. Vstaňte s úsmevom na perách,pozrite sa do zrkadla a povedzte si,aký je dnes krásny deň. Povedzte si to, i keď vonku  prší a vy si myslíte, že nikam nemôžte ísť. No existujú aj dáždniky, alebo môžete zostať doma a pozvať napríklad susedu alebo svoju priateľku na čaj, či spraviť si romantickú večeru s partnerom.

Povedzte túto vetu – dnes je krásny deň, ale snažte sa jej aj veriť. Ak si poviete no dnes je ale krásny deň a poviete to len tak do vetra s odutými ústami, tak taký deň aj prežijete. Aj ja som iba človek, ktorému sa taktiež nie vždy všetko vydarí, ale snažím sa o to, aby moja pozitívna nálada vplývala dobre nie len na mňa,ale aj ľudí okolo mňa. S pozitivizmom sa žije ľahšie ako s negatívnymi myšlienkami.

pozitívne myslenie

 


Nemyslite na – NE

Nechce sa mi, nedokážem to, neviem to. Tieto slová ak sa chcete cítiť dobre a myslieť pozitívne, tak radšej ani nevyslovujte. Miesto toho používajte tieto slová bez predpony NE: a teda chce sa mi, dokážem to,viem to. Hneď všetko pôjde o čosi ľahšie. Tešte sa z nových výziev počas dňa, tešte sa, že sa niečo nové môžete priučiť, pretože keby vám šéf nedal túto prácu navyše, ktorú ste ani nikedy nerobili, nič by ste sa nepriučili a možno by vás nepovýšil, ale vyhodil. Nevravím, že ak niečo nestíhate, povedzte nie, naučte sa ho povedať, no ale ak sa vám niečo nechce, tak to už je horšia šálka kávy.

Alebo napríklad ak sa vám nechce púšťať do nového receptu, ale miesto toho si poviete chce sa vám, tak môžete prísť na celkom zaujímavé chute, o ktorých ste doteraz netušili, pretože ste varili iba klasické jedlá a možno prídete na nové zaujímavé recepty,možno napíšete nejakú knižku s vašimi vlastnými receptami,potešíte novými receptami, novým jedlom svojich hostí a uvidíte, ako sa budete cítiť dobre, najmä ak vás iní pochvália a to vás naštartuje na ďalšie pozitívne myslenie a vy viete, že všetko sa dá, keď sa chce. No nič by sa z toho nestalo, keby sa vám napríklad nevydaril obed a vy neskúšate nové jedlá, pretože by ste to všetko predom vzdali.

Ak si predstavíte dnešok, čo všetko vás čaká a že to asi nezvládnete, tak to zrejme asi ozaj nezvládnete.Použili ste tu negatívnu predponu NE a váš mozog sa podľa toho správa. Vysielate mu impulzy, podľa ktorých vaše myslenie koná. Robí iba to, čo ste mu prikázali.

Pred stretnutím sa s dobrými priateľmi si hovoríte ako sa tešíte,pretože viete, že bude dobre.A ono to aj tak skutočne je ak si to hovoríte.To, ako túto situáciu vnímate, ako sa prepnete na pozitívne myslenie, tak sa budete aj cítiť.

 

Nepodceňujte sa

I podceňovanie samého seba ma na svedomí to, že sa necítime dobre. Stále si hovoríme, ja som škaredý/škaredá, som tučná, mňa nemá nikto rád. Ak vás skutočne nemá niekto rád, môžete si za to samy, pretože kto by chcel byť pri osobe, ktorá sa neustále sama pred sebou zhadzuje, podceňuje, hovorí si, že je nepekná. Potom sa aj vaše slová stanú pre vás realitou, kedy vás ľudia budú vnímať ako zvláštnu a ničím nezaujímavú osobu, s ktorou radšej nechcú mať nič spoločné. Taktiež nie je dobré ak sa zbytočne vyvyšujete nad ostatnými. Klamete  len samých seba a strácate zbytočne svojich priateľov. Ako sa hovorí: Ako sa vidíš vo svojej mysli – tak sa máš.“

Ak začnete s myšlienkami, že vás napríklad vždy veľmi poteší, ak ľudia o vás hovoria, že máte ten najkrajší úsmev a vy tomu aj veríte, tak je to aj pravda a to najmä vďaka vášmu pozitívnemu mysleniu. Možno vaša zaujímavá farba očí priťahuje ľudí okolo vás a to taktiež iba vďaka vášmu mysleniu.Ak by ste si mysleli, že máte tie najškaredšie oči na sebe, čo by sa stalo? Pre nikoho by ste sa nestali zaujímavou a atraktívnou osobou a odpútali by ste ľudí od vás.

 

Začnite vnímať svoje okolie i samého seba iba pozitívnym myslením. Všetky negatívne myšlienky nech idú bokom, nech sa stanú pre vás nezaujímavými,pretože nezaujímavými vecami sa človek nezaoberá. Žijeme len raz a ak ho chcete skutočne prežiť v radosti, v pohode a v dobrej nálade, správajme sa podľa toho. Nečakajte zbytočne na chvíľu, kedy konečne použijete pozitívne myslenie. Začnite hneď.Nebojte sa neúspechu, otvorte dvere novej šanci a ak vám niečo nevyjde, nech vás pozitivizmus ovplyvní natoľko, že si poviete, že aj zlé udalosti majú na nás dobrý vplyv,pretože nás posúvajú dopredu a nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad môže zdať.

 Nezabudnite, ak zmeníte svoje myslenie, zmeníte seba. Je veľa kníh, veľa stránok, skrátka veľa informácií, ktoré sa týkajú pozitívneho myslenia. Čítať si ich donekonečna nie je až tak náročné a nijak nás to neovplyvní,pokiaľ si rady, ktoré sa v nich píšu,nezoberiete k srdcu. Ale začať využívať pozitivizmus – pozitívne myšlienky v praxi je tou najlepšou voľbou, to najlepšie riešenie,aké sa vám mohlo stať.

Ak by som sa chcela zaoberať odbornými výrazmi, pred písaním tohto článku by som trávila možno ďalšie dve hodiny a to nie som žiaden odborník,ale dokázala by som to 🙂 . Učila by som sa novým veciam,hľadala informácie na internete,v knihách a podobne, ale toto nie je môj zámer písať napríklad poučky,čo je to myslenie, pozitivizmus a podobne. Mojím cieľom bolo napísať že náš život ovplyvňuje naše myslenie. Ak myslíte negatívne, život prežijete v trápení,sklamaní a v zlej nálade a naopak, ak vaše myslenie pôjde tým správnym smerom – pozitívnou cestou, aj váš život bude mať zmysel a budete sa radovať  nie len vy ale aj ľudia okolo Vás.

Mohlo by vás zaujímať:

29 tipov ako si zlepšiť náladu

 

Tipy a rady ako sa zbaviť stresu

Poslať komentár

Your email address will not be published.

sedem + = 8