Ako podporiť tvorbu materského mlieka jedálničkom

Hodnotenie článku

Každá matka chce svojmu dieťatku dopriať potrebné živiny a preto už od narodenia bábätka prichádza dojčenie bábätka materským mliekom. No žiaľ každá matka nemá to šťastie, a tak nemôže svoje dieťatko dojčiť. V nasledujúcom článku si môžete prečítať, ktoré potraviny ovplyvňujú tvorbu materského mlieka.

Instantné výživné mliečka pre kojace matky

V dnešnej modernej dobe sa určite stretneme aj s inštantnými výživnými mliekami vhodné pre dojčiace mamičky aj rôzne instantné mliečne nápoje. Ich príprava je veľmi jednoduchá. Takéto nápoje pozitívne ovplyvňujú tvorbu a kvalitu materského mlieka a v porovnaní s kravským mliekom sú určite vhodnejšie, výživnejšie a chutnejšie.

Vinea

I vinea má vraj pozitívne účinky pre tvorbu materského mliečka. Za vyskúšanie nič nedáte :). No pozor na bublinky. Je lepšie ak sa ich trocha miešaním zbavíte. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim nie len viney, ale aj vody, kombinujte nápoje aj s čajmi, koktejlami, ovocnými šťavami a podobne.

Polievka so zápražkou

Rascová polievka so zápražkou má veľký vplyv na podporu dojčenia. Recept je jednoduchý: Mrkvu si očistíte, nastrúhate a na troške rastlinného oleja jemne orestujete. Potom pridáte hladkú múku, rascu a miešajte, kým múka nezružovie. Zápražku zalejte horúcou vodou, dochuťte soľou a keď polievka zovrie, povarte ju ešte asi 5 minút. Množstvo vody a múky použite podľa toho, koľko polievky chcete uvariť a aká má byť hustá.

Jarabina lekárska – bylinka

Jarabina lekárska zvyšuje tvorbu mlieka a napomáha pri nedostatočnom vylučovaní mlieka. Zároveň pôsobí močopudne.

Recept na prípravu: Na prípravu odvaru pridajte 15 g rastliny do 500 ml vody alebo užívajte max. 2 ml tinktúry denne.

túzba_po_dietati


Senovka grécka

Senovka grécka spolu v kombinácii s benediktom lekárskym účinkujú rýchlo na podporu materského mliečka. Fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jeden z nich. Pravdepodobne účinkujú lepšie v prvých pár týždňoch dojčenia, než neskôr. Na Slovensku sa senovka dá zohnať v podobe sypaného čaju, benedikt zoženiete ako sypaný čaj alebo tinktúru. Na obale tinktúry je uvedené, že benedikt lekársky by nemali užívať dojčiace matky, pravdepodobne kvôli nepatrnému množstvu alkoholu, ktoré matka v tinktúre požije. Užitie sa však javí ako celkom bezpečné, pretože len veľmi málo z toho množstva sa dostane do mlieka.
Najlepšie je, ak matka počas prvých 3 dní užije 3 balenia senovky a 1 balenie benediktu. Celé vrecúško senovky treba zaliať približne 0,5 – 0,7 l vriacej vody, nechať napučať, a postupne počas dňa obsah zjesť a vypiť. Vrecúško benediktu si treba rovnomerne rozdeliť na 3 dni a popíjať počas dňa.

Ľanové semiačko

Recept: 2 kávové lyžičky na pol litra vody, 5 minút povariť a popíjať cez deň.

Melta

ide o kávovinovú náhradu, ktorá sa vyrába z koreňa čakanky, cukrovej repy, zo žita a z jačmeňa. V obchode ju dostanere kúpiť buď porciovanú vo vrecúškach alebo sypanú. Podľa laktačnej poradkyne, zatiaľ nespozorovala na melte žiaden vplyv čo s atýka dojčenia. No pokiaľ ide o to, či si doprajete radšej klasickú kávu alebo meltu, potom určite siahnite po melte.

Pozor však na prílišné kombinovanie byliniek či potravín, ktoré môžu podporiť tvorbu materského mlieka, pretože je dobré si uvedomiť, že niektoré rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné farmakologicky účinné látky. Asi každá kultúra má nejakú bylinku, rastlinu alebo nápoj na zvýšenie tvorby mlieka. Vyberte si jednu vec a chvíľu pri nej vydržte, počkajte, aký to na vás bude mať účinok.

A nakoniec ešte stručný výber potravín pre podporu materského mliečka:

pohánka, proso, pšenica, čerstvé  ovocie, šaláty, mandle, ovos, bazalka, čakanka, rasca a iné.

 

 

 

2 Trackbacks & Pingbacks

  1. Nočné pomočovanie detí | zabavicka.sk
  2. Zoznam potravín vhodných pre výdatné dojčenie | Bio Strava

Poslať komentár

Your email address will not be published.

tri + = 6