Ako pestovať kotvičník zemný – tribulus

Hodnotenie článku

Kotvičník je jednoročná bylina s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú ukryté v plodoch po piatich trnistých semienkach.V článku sa dozviete, ako zasadiť kotvičník a starať sa o rastlinky.

 

V krátkosti o kotvičníku zemnom:

Kotvičník zemný (tribulus terrestris) rastie v širokej oblasti Ázie, Európy, Afriky a Austrálie. Pochádza však z pobrežných oblastí Číny a Japonska. Rastlina sa rozšírila až do európskej časti Ruska u nás na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v južných oblastiach pri Dunaji . Vďaka svojim známym účinkom sa využíva i vo farmaceutickóm priemysle. Tribulus podporuje tvorbu hormónu testosterónu, zvyšuje potenciu a naopak znižuje cholesterol. Často ho vidíme v obchodoch ako doplnok pre športovcov, ktorý podporuje rast svalovej hmoty.

Tribulus terrestris prostredie pestovanie

Kde sa kotvičníku najviac darí ?

Typickým prirodzeným prostredím tejto rastliny sú piesky, suché miesta, stepy a polopustiny. Rastie na prímorských pieskoch, pozdĺž riek a potokov, na záhradách, v porastoch kultúrnych rastlín, na pastvinách i pozdĺž ciest a železničných tratí.

Kotvičníku zemnému sa veľmi dobre darí množiť aj v našich klimatických podmienkach. Napríklad rastie vo voľnej pôde, kde bezproblémovo dozrievajú semená, ktoré v pôde prezimujú a na jar klíčia.

Kotvičník znáša ľahšie pieskové pôdy a tiež veľmi dobre sa mu darí v záhradnom substráte.

Kedy je najlepšie sadiť kotvičník ?

Najlepšia doba výsevu semien je obdobie od 20. marca do konca apríla. Môžete vykonávať aj neskoršie výsevy, ale tam bude pochopiteľne úžitok z rastliny menší.

Výsev do kvetináčov a truhlíkov sa odporúča robiť skôr neskoršie ako skoršie. Ideálne je obdobie od polovice marca do mája. Kvetináč s priemerom 13 cm na pestovanie je dostačujúci. Do 60 cm dlhého truhlíka môžete pohodlne posadiť 6 rastlín.

Postačí bežný, ale samozrejme ešte nepoužitý záhradnícky substrát, ktorý sa bežne predáva záhradkárskych predajniach. Môžeme do substrátu primiešať piesok.

Semienka zakryte asi 0,5 cm hrubou vrstvou substrátu. Substrát  nikdy nesmie byť vyschnutý do hĺbky. To by znamenalo pre mladé klíčky koniec.

Ak pestujeme vonku, vhodné je kotvičník sadiť do riadkov asi 15-25 cm od seba a vzdialenosť riadkov je 20 cm od seba. Rastliny pestované vonku sú odolnejšie, netrpia žiadnymi chorobami a škodcami. Jediné nebezpečenstvo je nečakané mimoriadne zlé počasie, chlad a mokro, prívalové dažde, krúpy a podobne.

Pestovanie v skleníku – treba dávať veľký pozor a často vetrať, vaše pestovanie kotvičníku zemného môžu ohroziť vošky. No úroda býva najelpšia práve v skleníku najlepšie je vysadbu rozdeliť medzi sadenie v skleníku a do voľnej zeme.

plod tribulus terestrisNávod ako ošetriť  a vysiať semienka tribulusu:

Ak si kotvičník chcete na jar predpestovať, odporúča sa jednotlivé semienka namočiť na niekoľko dní do vody. Vodu treba obmieňať. Po takejto stratifiácii bude kotvičník zemný podstatne lepšie a rovnomerne klíčiť a podstatne sa  zvýši aj percento zídených rastlín.

Pretože mladé rastlinky sú citlivé na hubové choroby, výsevný substrát a semená pred výsevom treba namoriť, alebo  celý výsev zaliať roztokom Previcur.

Substrát musíte byť udržiavať neustále vlhký a zároveň dobre vetrajte, aby nevznikali plesne, ktoré ohrozia vašu úrodu.

 

Upadajúce stonky sú najväčšie úskalie pri pestovaní kotvičníka

 


Kotvičník zemný je veľmi náchylný na padanie vyklíčených rastlín. Stonka tesne nad substrátom slabne a neskôr i začne uhnívať  až dôjde ku jej zlomeniu a tým pádom i  „koniec života rastliny“.

Preto čerstvo vyklíčené rastliny presádzajte zvlášť do téglikov a použite postrek previcur každých 48 hodín, aby stonky nenapadli plesne.

Robí sa to vždy po vzídení rastlinky aj keby máte nový substrát rastlinka je v ňom sama tak ju vždy presaďte!

Pripravte sa na veľkú úrodu kotvičníka

Kotvičník dorasta do výšky až 60 cm a poskytuje viacero výhonkov a celá rastlina má pozitívne účinky pre ľudský organizmus.

Zber kotvičníka zemného:

Zberajte začiatkom septembra celú rastlinu aj s koreňmi, zbavte ich substrátu vo vode očistite až do biela všetko nastrihajte ich na 1,5 cm kúsky a uložte na bielu netkanú textíliu a začnite sušenie. Suchá zmes môže obsahovať výhony, listy, plody, kvety a nastrihané korene.

Napríklad ňuroda z 30 rastlín by mala byť 1200 gramov usušenej zmesi a toto množstvo je dostatočné pre jedného človeka na jeden rok. Navyše tým získate kvalitu, ktorú vám ponúknu iba špeciálne preparáty pre športovcov.

Nutričné hodnoty tribulusu:

 

Celá rastlina obsahuje predovšetkým sapogeninov -chlórgenin, gitigenin, diosgenin, Ruskogenin, trogoghenin a ďalšie alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykozidy, flavonoidy, triesloviny, živice a iné. V koreňoch je hlavne saponín diosgenin.

 

Vňať a listy majú v sušine asi 12,1% bielkovín, 2,6% tuku, 40,8% sacharidov, 27,8% vlákniny a 16,7% minerálnych látok. Ďalej je tu asi 2,8% steroidných saponínov, alkaloidy, triesloviny, flavonoidy, živice a tiež 153-160 mg% vitamínu C.

V kvetoch nachádzame steriny, stigmasterín, campestrín, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenín, yamogenín, neotigogenín, flavonoidy campherol, rutín, a quercetin a alkaloidy.

V plodoch a semenách sú alkaloidy, živice, 3,5-5% oleja zloženého z 57% kyseliny linolovej a linolénovej, 27% olejovej, ďalej behenovej, stearovej, palmitovej a ďalších. Zistené boli aj taníny, sacharidy, steroly, ďalej derivát diosgenina desoxidiosgenín, gracillín, dioscín a terrestrosíny A – E.

Účinky kotvičníku zemného:

Najlepšie je konzumácia vňate rastliny či už priamo alebo ako tinktura či čaj. Tu sú vypísané pozitívne účinky kotvičníka zemného:

 • stimulačné a anabolické účinky
 • rozpúšťa močové kamene
 • podporuje tvorbu žalúdočných štiav
 • zlepšuje črevnú peristaltiku
 • močopudný prostriedok využívaný pri chorobách obličiek a močových ciest
 • pôsobí žlčopudne a žlčotvorné
 • znižuje hladinu krvného cholesterolu o 25-30%
 • pôsobí ako veľmi účinné antisklerotikum
 • znižuje hladinu tukov v krvi a normalizuje krvnú zrážanlivosť, ak je chorobne zvýšená
 • liek pri diabete II. typu, na inzulíne nezávislom
 • zvyšuje mužskú potenciu, zvyšuje hladinu testosterónu až o 30%
 • zlepšuje mužskú plodnosť
 • lieči zväšenú prostatu a prostatizmus mladších mužov
 • ženám značne zvyšuje hladinu estrogénov – ženských pohlavných hormónov
 • má tonizujúce a všeobecne regeneračné účinky, zvlášť po ťažkých chorobách
 • lieči ušné šelesty, niektoré zrakové poruchy
 • lieči niektoré typy močovej inkontinencie a bolestivé močenie
 • pomáha pri liečbe zápalov v ústnej dutine
 • čistí a lieči pečeň
 • lieči dnu a lumbaga
 • U žien starších ako 40 rokov:
 • významné zvýšenie hladiny hormónu (FSH) estradiolu, zmiernenie negatívnych klimakterických príznakov
 • potlačenie nespavosti, napätia, depresií
 • redukcia telesného tuku

U mužov starších ako 40 rokov:

 • zvýšenie hladiny testosterónu
 • zvýšenie objemu svalovej hmoty na úkor tuku
 • obnovenie životnej mladíckej vitality a elánu

 

1 Trackbacks & Pingbacks

 1. Tu sú účinky soľnej lampy a skúsenosti | zabavicka.sk

Poslať komentár

Your email address will not be published.

− dve = 5