Ako pestovať kotvičník zemný – tribulus

Kotvičník je jednoročná bylina s pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú ukryté v plodoch po piatich trnistých semienkach.V článku sa dozviete, ako zasadiť kotvičník a starať sa o rastlinky.
V krátkosti o kotvičníku zemnom:
Kotvičník zemný (tribulus terrestris) rastie v širokej oblasti Ázie, Európy, Afriky a Austrálie. Pochádza však z pobrežných oblastí Číny a Japonska. Rastlina sa rozšírila až do európskej časti Ruska u nás na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v južných oblastiach pri Dunaji . Vďaka svojim známym účinkom sa využíva i vo farmaceutickóm priemysle. Tribulus podporuje tvorbu hormónu testosterónu, zvyšuje potenciu a naopak znižuje cholesterol. Často ho vidíme v obchodoch ako doplnok pre športovcov, ktorý podporuje rast svalovej hmoty.
Pretože článok je dlhší použite navigáciu a vyberte čo vás zaujíma:
Ako sadiť kotvičník-stanovište,čas výsadby,rady.
Pozor na padajúce stonky.
Skúsenosti s pestovaním z praxe.
Výživová hodnota.
Učinky tribulusu na ľudský organizmus.
Kde sa kotvičníku najviac darí ?
Typickým prirodzeným prostredím tejto rastliny sú piesky, suché miesta, stepy a polopustiny. Rastie na prímorských pieskoch, pozdĺž riek a potokov, na záhradách, v porastoch kultúrnych rastlín, na pastvinách i pozdĺž ciest a železničných tratí.
Kotvičníku zemnému sa veľmi dobre darí množiť aj v našich klimatických podmienkach. Napríklad rastie vo voľnej pôde, kde bezproblémovo dozrievajú semená, ktoré v pôde prezimujú a na jar klíčia.
Kotvičník znáša ľahšie pieskové pôdy a tiež veľmi dobre sa mu darí v záhradnom substráte.
Kedy je najlepšie sadiť kotvičník ?
Najlepšia doba výsevu semien je obdobie od 20. marca do konca apríla. Môžete vykonávať aj neskoršie výsevy, ale tam bude pochopiteľne úžitok z rastliny menší.
Výsev do kvetináčov a truhlíkov sa odporúča robiť skôr neskoršie ako skoršie. Ideálne je obdobie od polovice marca do mája. Kvetináč s priemerom 13 cm na pestovanie je dostačujúci. Do 60 cm dlhého truhlíka môžete pohodlne posadiť 6 rastlín.
Postačí bežný, ale samozrejme ešte nepoužitý záhradnícky substrát, ktorý sa bežne predáva záhradkárskych predajniach. Môžeme do substrátu primiešať piesok.
Semienka zakryte asi 0,5 cm hrubou vrstvou substrátu. Substrát nikdy nesmie byť vyschnutý do hĺbky. To by znamenalo pre mladé klíčky koniec.
Ak pestujeme vonku, vhodné je kotvičník sadiť do riadkov asi 15-25 cm od seba a vzdialenosť riadkov je 20 cm od seba. Rastliny pestované vonku sú odolnejšie, netrpia žiadnymi chorobami a škodcami. Jediné nebezpečenstvo je nečakané mimoriadne zlé počasie, chlad a mokro, prívalové dažde, krúpy a podobne.
Pestovanie v skleníku – treba dávať veľký pozor a často vetrať, vaše pestovanie kotvičníku zemného môžu ohroziť vošky. No úroda býva najelpšia práve v skleníku najlepšie je vysadbu rozdeliť medzi sadenie v skleníku a do voľnej zeme.
Návod ako ošetriť a vysiať semienka tribulusu:
Ak si kotvičník chcete na jar predpestovať, odporúča sa jednotlivé semienka namočiť na niekoľko dní do vody. Vodu treba obmieňať. Po takejto stratifiácii bude kotvičník zemný podstatne lepšie a rovnomerne klíčiť a podstatne sa zvýši aj percento zídených rastlín.
Pretože mladé rastlinky sú citlivé na hubové choroby, výsevný substrát a semená pred výsevom treba namoriť, alebo celý výsev zaliať roztokom Previcur.
Substrát musíte byť udržiavať neustále vlhký a zároveň dobre vetrajte, aby nevznikali plesne, ktoré ohrozia vašu úrodu.
Upadajúce stonky sú najväčšie úskalie pri pestovaní kotvičníka
Kotvičník zemný je veľmi náchylný na padanie vyklíčených rastlín. Stonka tesne nad substrátom slabne a neskôr i začne uhnívať až dôjde ku jej zlomeniu a tým pádom i „koniec života rastliny“.
Preto čerstvo vyklíčené rastliny presádzajte zvlášť do téglikov a použite postrek previcur každých 48 hodín, aby stonky nenapadli plesne.
Robí sa to vždy po vzídení rastlinky aj keby máte nový substrát rastlinka je v ňom sama tak ju vždy presaďte!
Top rady a skúsenosti s pestovaním Tribulus terrestris
Pestovateľ Ján z Trenčína odoslal svoje overené skúsenosti s pestovaním tribulusu (kotvičníka zemného) sú trochu odlišné ako tie čo si prečítate bežne na nete.
Ján pestuje tribulus z vlastných semien 4 sezóny a za toto obdobie nazberal cenné poznatky skúsenosti:
- Pred sadením namočiť semienka kotvičníku do vody na 1 deň
- Pred-sadiť odporúča do truhlíkov na konci apríla – začiatkom mája , truhlíky umiestniť na slnečné miesto potom čo vyrastú prvé klíčky , na stanovišti nesmie mrznúť. Zemina je dobrá rašelina zmiešaná s hlinou (trochu ílovitá hnedozem) a pieskom.
- Tribulus neklíči naraz ale môže sa stať že posledný zíde mesiac po prvom klíčku.
- Presádzajte do zeme až v máji po troch zmrznutých , nikdy neviete aký mráz bude a ten môže zničiť vašu úrodu.
- Stanovište kde sa mu bude dariť je síce popísané že tribulus sa vyskytuje na stepiach a suchých oblastiach , no osvedčilo sa rastlinu posadiť na stanovište kde sa počas dňa strieda slnko s tieňom. Zemina môže je dobrá ĺovitá hnedozem , nevadí ak je chudobnejšia.
- Presádzajte večer najlepšie ak na druhý deň hlásia oblačno – nie počas dňa za silného slnka (koncom mája začnú byť dni slnečné). Počas zamračeného dňa môžete sadiť hocikedy.
- Pri presádzaní mladé rastlinky majú už vlastné lístky je asi 4-6 koreň vyberajte s hlinou snažte sa ho vsadiť hlbšie do zeme postupne ho zasypávajte až po zelené listy, tie sú nad zemou. Jama je vopred zaliata.
- Dodržujte aj 0.5m rozstupy (o 2 mesiace zistíte prečo..)
- Po zasadení sadeničiek , zalievajte trochou vody každý večer alebo ráno. Potom stačí už len príležitostne udržovať pôdu vlhkú to trvá asi jeden mesiac , potom už sa o sadeničky kotvičníku starať nemusíte. Na začiatku rastie veľmi pomaly – vytvára koreňe , no potom po 6-8 týždňov v záhrade začne prudko rásť , dokonca ani zeline nedá šancu !
- Počkajte do septembra na úrodu..
Voľný výsev
Skúsenosti s voľným výsevom sú dobré ale nie také dobré ako keď je predpestovaný v truhlíku, odporúčam do riadkov trochu hustejšie (nie každé semienko sa ujme) a prikriť jemnou zeminou , potom po pár dnoch začať zem udržovať vlhkú.
- Prvé sporadické výhonky začnú za 10 dní.
- Osvedčilo sa sadiť pár dní pred tromi zmrznutými v máji.
Pestovanie v truhlíkoch
Väčšie hlbšie truhlíky ,dá sa dopestovať celkom slušná rastlina , kvetináče a truhlíky není sú pre tribulus to pravé zväčša dosahuje iba 30% veľkosti oproti vysadenému v záhrade. A začne trpieť rôznymi plesňami viz padajúce stonky. V rašeline sa mu darilo zle .. je dobrá na vyklíčenie a presadenie , lepšie výsledky boli ak bola zmiešaná s obyčajnou zeminou (väčší pomer ílovitej zeminy)
Skúsil som samozavlažovací truhlík Doppio , je vyšíí a knôt udržuje zeminu vlhkú , z vrchu sem tam navlhčím. Neumiestňujem na páliace slnko ale tam kde sa strieda deň.
Na čo pozor !
- Pozor na plesne minulý rok lístky tribulusu po dažďoch chytili taký biely povlak a začal opadávať , možno to bolo zlým stanovištom, pri jahodách a zemiakoch. Našťastie semienka sa zachovali. Ak chytí znovu ten povlak , určite oberiem zdravé časti radšej spraviť čaj alebo usušiť.
- Pásavka zemiaková , páčia sa jej lístky tribulusu , treba ju dať preč.
- To je asi všetko čo okrem padajúcich stoniek pri klíčení vás môže stretnúť.
Pripravte sa na veľkú úrodu kotvičníka
Kotvičník dorasta do výšky až 60 cm a poskytuje viacero výhonkov a celá rastlina má pozitívne účinky pre ľudský organizmus.
Výsledky sú 1 meter košatá rastlina celkom hustým vzrastom.Rastie do konca augusta začiatku septembra.
Zber kotvičníka zemného:
Zberajte začiatkom septembra celú rastlinu aj s koreňmi, zbavte ich substrátu vo vode očistite až do biela všetko nastrihajte ich na 1,5 cm kúsky a uložte na bielu netkanú textíliu a začnite sušenie. Suchá zmes môže obsahovať výhony, listy, plody, kvety a nastrihané korene.
Napríklad ňuroda z 30 rastlín by mala byť 1200 gramov usušenej zmesi a toto množstvo je dostatočné pre jedného človeka na jeden rok. Navyše tým získate kvalitu, ktorú vám ponúknu iba špeciálne preparáty pre športovcov.
Nutričné hodnoty tribulusu:
Celá rastlina obsahuje predovšetkým sapogeninov -chlórgenin, gitigenin, diosgenin, Ruskogenin, trogoghenin a ďalšie alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykozidy, flavonoidy, triesloviny, živice a iné. V koreňoch je hlavne saponín diosgenin.
Vňať a listy majú v sušine asi 12,1% bielkovín, 2,6% tuku, 40,8% sacharidov, 27,8% vlákniny a 16,7% minerálnych látok. Ďalej je tu asi 2,8% steroidných saponínov, alkaloidy, triesloviny, flavonoidy, živice a tiež 153-160 mg% vitamínu C.
V kvetoch nachádzame steriny, stigmasterín, campestrín, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenín, yamogenín, neotigogenín, flavonoidy campherol, rutín, a quercetin a alkaloidy.
V plodoch a semenách sú alkaloidy, živice, 3,5-5% oleja zloženého z 57% kyseliny linolovej a linolénovej, 27% olejovej, ďalej behenovej, stearovej, palmitovej a ďalších. Zistené boli aj taníny, sacharidy, steroly, ďalej derivát diosgenina desoxidiosgenín, gracillín, dioscín a terrestrosíny A – E.
Účinky kotvičníku zemného:
Najlepšie je konzumácia vňate rastliny či už priamo alebo ako tinktura či čaj. Tu sú vypísané pozitívne účinky kotvičníka zemného:
- stimulačné a anabolické účinky
- rozpúšťa močové kamene
- podporuje tvorbu žalúdočných štiav
- zlepšuje črevnú peristaltiku
- močopudný prostriedok využívaný pri chorobách obličiek a močových ciest
- pôsobí žlčopudne a žlčotvorné
- znižuje hladinu krvného cholesterolu o 25-30%
- pôsobí ako veľmi účinné antisklerotikum
- znižuje hladinu tukov v krvi a normalizuje krvnú zrážanlivosť, ak je chorobne zvýšená
- liek pri diabete II. typu, na inzulíne nezávislom
- zvyšuje mužskú potenciu, zvyšuje hladinu testosterónu až o 30%
- zlepšuje mužskú plodnosť
- lieči zväšenú prostatu a prostatizmus mladších mužov
- ženám značne zvyšuje hladinu estrogénov – ženských pohlavných hormónov
- má tonizujúce a všeobecne regeneračné účinky, zvlášť po ťažkých chorobách
- lieči ušné šelesty, niektoré zrakové poruchy
- lieči niektoré typy močovej inkontinencie a bolestivé močenie
- pomáha pri liečbe zápalov v ústnej dutine
- čistí a lieči pečeň
- lieči dnu a lumbaga
- U žien starších ako 40 rokov:
- významné zvýšenie hladiny hormónu (FSH) estradiolu, zmiernenie negatívnych klimakterických príznakov
- potlačenie nespavosti, napätia, depresií
- redukcia telesného tuku
U mužov starších ako 40 rokov:
- zvýšenie hladiny testosterónu
- zvýšenie objemu svalovej hmoty na úkor tuku
- obnovenie životnej mladíckej vitality a elánu
Poslať komentár