Ako mať zdravšie a krajšie zuby

Hodnotenie článku

Zdravé a krásne zuby sú dá sa povedať akousi vizitkou našeho zdravia a to, ako o seba dbáme. Pravidelne navštevujeme zubára, zuby si čistíme 2 – 3 krát denne, používame zubnú niť, vodu, no naše zuby nie sú stále také zdravé ako by mali byť. V nasledujúcom článku Ako mať zdravšie zuby popíšem pár dobrých rád, aby skutočne zuby boli zdravšie a krajšie. 

Ako som už spomínala, pekné a zdravé zuby sú našou vizitkou. Nejde tu iba o estetické hľadisko, ktorým meriame krásu, ale aj o naše zdravie. Pokazený chrup či choré ďasná vedú k mnohým ďalším zdravotným problémom – preukázaná je napríklad spojitosť s kardiovaskulárnymi ochoreniami a chorobami zažívacieho traktu.

 

Nepríjemný zubný kaz a 

V ústach máme baktérie, ktoré si z potravy prednostne vyberajú cukry a tie premenia na kyseliny. Následne kyseliny naleptajú zubnú sklovinu, čím vznikne zubný kaz. Ak chceme, aby zubný kaz nevznikol, je potrebné zbaviť sa baktérií, ktoré sú pre naše ústa nebezpečné a to je správnou technikou čistenia. Čistiť zuby by sme si mali 2, najviac však 3 minúty. Niektorí robia chybu, že zuby si umývajú aj 5 minút, čo je úplne zbytočné a zaťažujú si tým zubnú sklovinu. Taktiež je potrebné, aby pri čistení, nevyvíjali silný tlak na zuby, pretože opäť tento tlak ničí naše zuby.

Prevencia zubného kazu:
– pravidelná a správna hygiena ústnej dutiny

– výber vhodnej zubnej kefky a pasty s dostatočným obsahom flóru

– obmedzenie cukrov, sladenej stravy a nápojov,

– zdravá výživa (pre vývoj zubnej skloviny je dôležitý prísun vitamínu A – mrkva, rajčiny, marhule, proti krvácaniu ďasien pomáhajú potraviny s vysokým obsahom vitamínu C – petržlen, žerucha, zemiaky, citrusové plody, jablká, špenát),

– pravidelné preventívne prehliadky

Správna technika čistenia zubov:

Zubná pasta či ústna voda v žiadnom prípade nenahradí mechanické čistenie zubnou kefkou. Ich funkcia spočíva skôr v tom, aby osviežili dych a navodili pocit čistých zubov.

Vodorovné čistenie zubov, ktoré takmer každý vykonáva, nepatrí medzi správnu techniku čistenia zubov, pretože si tak môžete poškodiť zubné krčky a nedostanete sa do všetkých miest, kde sa ukladá povlak, ktorý je dôležitý odstrániť nielen zo zubov ale aj z ďasien.Nastavenie kefky musí byť teda také, aby štetinky išli mierne pod ďasno. Čistí sa smerom od ďasna.
Najlepšou a najvhodnejšou technikou je priložiť kefku smerom od zuba k ďasne pod uhlom asi 45 stupňov a čistiť ho jemnými krúživými alebo stieravými pohybmi, dva až tri zuby naraz. Potom si treba zuby očistiť aj z druhej strany.
Stoličky sa však najlepšie čistia pohybmi tam a späť. Čistenie jazyka je taktiež dôležité nielen pre zdravé ústa ale aj pre svieži dych, aby sme sa zbavili zubného povlaku. Z jazyka stierajte zubnou kefkou od koreňa až ku špičke. Dentálna niť je skvelá pre čistenie “ priestoru „, kam sa nedostanete zubnou kefkou.

spravna technika cistenia zubov

Potraviny, ktoré sú podľa výskumov alebo klinickej praxe účinné v boji proti zubnému kazu sú najmä tieto:

syr

celer

hruška

žuvačka bez cukru

sézamový olej

 

 

Pozor na príliš časté umývanie zubov

Ľudia, väčšinou už ktorí majú problémy so zubami, či už ide o bolesť zubov či kaz, si zuby umývajú takmer po každom jedle. Zuby sú tak namáhanejšie a nečudo že bolesť či kaz nemizne. V tomto prípade pomôže  už le zubný lekár.

Ak cítite potrebu umývať si zuby častejšie, vedzte, že 2 – 3 krát čistenie zubov za deň úplne postačí. No po jedle vám pomôže, ak si ústa prepláchnete čistou vodou. Pokiaľ vám to práca nedovoľuje, postačí, ak si ako nápoj budete so sebou nosiť vodu a po jedle si upijete z vody a “ prebubláte v puse “ 2 – 3 krát a vodu prehltnete. Takto si udržíte zuby zdravšie akokeby ste si išli hneď po jedle umyť zuby.

Ak zjeme alebo vypijeme niečo kyslého, naleptať sa vrchná vrstvička skloviny. Ak si hneď potom vyčistíme zuby, sklovinu si odrieme. Je lepšie si ústa len vypláchnuť vodou a s čistením zubov minimálne hodinku počkať.

Na záver:


Ak chcete mať naozaj zdravšie a krajšie zuby, nezabúdajte na týchto pár zásad. Taktiež je potrebné zdravo sa stravovať, obmedziť sladké nápoje, jedlá, a jesť dostatok ovocia a zeleniny.

Nezabúdajte ani na pravidelné prehliadky u zubára, na správnu techniku zubov a váš úsmev bude skutočne stáť za to.

Osteoporoza a artritída

Potraviny, ktoré pomáhajú proti starnutiu

Poslať komentár

Your email address will not be published.

jeden + = 7